Archiwalna strona projektu

Sprawdź co robimy dla Ciebie i dla otoczenia

E-bus na zamówienie i brak spalinówek w mieście. Poznaliśmy zwycięzców konkursu „Energia Młodych”

Uczniowie z Zespołu Szkół Elektrycznych z Włocławka, pod opieką Pana Wojciecha Kaczmarka, zwyciężyli w szóstej edycji konkursu Energia Młodych, organizowanego przez Grupę Energa. Jako nagrodę uczniowie i ich opiekun otrzymali laptopy oraz czek na 12 tys. zł na zakup pomocy naukowych dla szkoły.

W tym roku zawodnicy mierzyli się z zyskującym na popularności zagadnieniem, jakim jest elektromobilność. Temat konkursu brzmiał: E-mobilność w mojej gminie. Wizja roku 2030. Podczas finału drużyny prezentowały pomysły, które wcześniej opisały w referatach oraz odpowiadały na pytania zadawane przez ekspertów i swoich konkurentów. Jury oceniało wystąpienia zarówno pod względem merytorycznym, jak i za formę prezentacji. W skład komisji konkursowej weszli profesorowie z Politechniki Gdańskiej, Uniwersytetu Gdańskiego i Politechniki Opolskiej, a obradom przewodniczył dr inż. Marcin Lemański, Dyrektor Pionu Inwestycji Rozwojowych w Energa Wytwarzanie SA. Aspekty związane z poprawnością językową prac i wystąpień oceniała dr hab. Katarzyna Kłosińska z Uniwersytetu Warszawskiego, znana m.in. z audycji w Programie Trzecim Polskiego Radia.

20170421TS1024_p.jpg

Zwycięzcy Konkursu z Włocławka, fot. Tadeusz Skwiot

- Bardzo poważnie traktujemy projekty z udziałem młodych ludzi. Wierzymy, że będziecie w niedalekiej przyszłości inżynierami, a niewykluczone, że i pracownikami naszej firmy. Dzięki konkursowi Energa Młodych poznajemy wasze śmiałe pomysły, a wy oswajacie się z naszą energetyczną branżą. Musimy pamiętać, że perspektywa roku 2030 jest bardzo bliska – mówił tuż przed ogłoszeniem wyników, zwracając się do młodzieży, Daniel Obajtek, prezes Energa SA.

Reprezentanci szkoły z Włocławka pokonali w finale konkursu, który odbył się 21 kwietnia br. w Olivia Business Centre w Gdańsku, cztery drużyny z: Inowrocławia, Malborka, Ostrowa Wielkopolskiego i Poznania. Zwycięski zespół w składzie: Michał Kaczmarek, Bartłomiej Rojewski i Franciszek Rojewski, to uczniowie pierwszej klasy, najmłodsi uczestnicy finału. Zaproponowali oni, zdaniem jury, najbardziej futurystyczne opracowanie i najodważniejszy pomysł. Transport w gminie przyszłości, według nich, zarządzany będzie przez zaawansowane systemy informatyczne. W prezentacji skupili się na transporcie miejskim, wykorzystującym e-autobusy, e-szynobusy i e-tramwaje wodne. Co ciekawe, w ich założeniach, z miasta wykluczony został zupełnie ruch samochodów spalinowych.

Najtrudniejsze było opracowanie koncepcji, a później szukanie informacji. Następnie przygotowywaliśmy prezentację, robiliśmy próby i wszystko było zaplanowane niemalże co do sekundy. Zrobiliśmy wszystko tak, jak chcieliśmy, ale stres mocno utrudniał zadanie – mówi Michał Kaczmarek, reprezentant zwycięskiej drużyny z Włocławka. – Czasem trzeba było usiąść i przycisnąć, żeby chłopców zmotywować. Jednak, jak widać efekty są, z czego bardzo się cieszę – dodaje Wojciech Kaczmarek, opiekun finalistów z Włocławka.

Drugie miejsce w konkursie zajęła drużyna z Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim pod opieką Pana Andrzeja Majera. Zespół w nagrodę otrzymał tablety oraz czek na 8 000 złotych dla szkoły. Trzecie miejsce przypadło uczniom z Zespołu Szkół Elektrycznych Nr 1 w Poznaniu pod opieką Pani Anny Borowieckiej. Za swoją pracę i prezentację dostali smartfony i czek na 5 000 złotych dla szkoły. Czwarte miejsce ex aequo zajęły drużyny z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 5 w Inowrocławiu pod opieką Pani Justyny Dybicz oraz z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 4 w Malborku pod opieką Pana Dariusza Słomińskiego.

Po raz drugi w historii konkursu przyznana została Nagroda Specjalna im. Profesor Małgorzaty Milewskiej-Stawiany, za najlepszą pod względem poprawności językowej pracę i prezentację. Przypadła ona Zespołowi Szkół Elektrycznych Nr 1 w Poznaniu pod opieką Pani Anny Borowieckiej. Uczniowie i opiekun otrzymali czytniki e-booków.

 energia_mlodych_2017_nagroda_specjalna_im._profesor_malgorzaty_milewskiej_stawiany_dla_szkoly_z_pozn

Laureaci nagrody im. prof. Małgorzaty Milewskiej-Stawiany z Poznania, fot. Tadeusz Skwiot

– Wszystkim zespołom należą się brawa za ich zaangażowanie i trud. Jury miało duże trudności z wytypowaniem zwycięzcy. Dotarliście do tego etapu pokonując niemalże 30 szkół z całego kraju. Już to jest wielkim sukcesem – gratulował przed ogłoszeniem wyników dr inż. Marcin Lemański, przewodniczący jury.

20170421TS1037.jpg

Uczestnicy finału 6. edycji Konkursu, fot. Tadeusz Skwiot

Nowością w tegorocznej edycji konkursu była wycieczka edukacyjna do elektrowni wodnej w Straszynie i na farmę wiatrową Bystra - obiektów Grupy Energa produkujących energię elektryczną ze źródeł odnawialnych. Wzięli w niej udział finaliści oraz pięć zespołów, których prace pod względem poziomu merytorycznego znalazły się tuż za najwyżej ocenioną grupą. Uczniowie z tych drużyn wzięli też udział w charakterze publiczności w finałowej rozgrywce.

Największe wrażenie zrobił na nas rozruch elektrowni wodnej. Każde spotkanie na żywo z zawodem jest dla nas na plus, w szkole ćwiczy się tylko na makietach – mówili po wycieczce uczniowie z Włocławka. – Po raz pierwszy mogliśmy zobaczyć wiatrak od środka – dodali członkowie zespołu z Malborka.

Konkurs „Energia Młodych” jest jedną z inicjatyw realizowanych przez Grupę Energa w ramach programu ENERGA Edukacja, którego głównym celem jest popularyzacja wiedzy na temat energii elektrycznej oraz kształtowanie postaw proekologicznych.

Największą wartością konkursu jest zaangażowanie młodych ludzi, stojących u progu decyzji dotyczących ich naukowej i zawodowej przyszłości, w pracę zespołową, poszukiwanie pozapodręcznikowej wiedzy i przekuwanie jej w nowatorskie rozwiązania. Być może będą miały one kiedyś szansę znaleźć praktyczne zastosowanie. Staramy się śledzić losy finalistów poprzednich edycji Energi Młodych – wielu z nich kontynuuje naukowe sukcesy, np. biorąc udział w międzynarodowych konkursach, wielu studiuje już na politechnikach kierunki związane z energetyką. Często słyszymy, że nasz konkurs był dla nich inspiracją do rozwijania zainteresowań – mówi Jarosław Wittstock, Dyrektor Departamentu Marketingu Energa SA.

Patronat honorowy nad konkursem objęli: Minister Edukacji Narodowej, Minister Energii, Wojewoda Pomorski oraz Prezes Urzędu Regulacji Energetyki.

Partnerami merytorycznymi konkursu są: Uniwersytet Gdański, Politechnika Gdańska, Politechnika Opolska.

Partnerami konkursu są: Plagiat.pl - dostawca Systemu Antyplagiat® oraz Olivia Business Centre.

Patronat medialny nad konkursem objęły: Kwartalnik Naukowy Energetyków Acta Energetica, Młody Technik, Radio Gdańsk, TVP3 Gdańsk, cire.pl, wnp.pl, Gazeta Polska Codziennie.