Archiwalna strona projektu

Sprawdź co robimy dla Ciebie i dla otoczenia

Specjalistyczny sprzęt dla szkół, uczniowie z kolejnymi sukcesami

Wielkimi krokami zbliża się finał konkursu Energia Młodych. Już za trzy tygodnie 5 zespołów zmierzy się na wiedzę i pomysłowość. Oczekując na kolejne emocje, zajrzeliśmy do laureatów ubiegłorocznej edycji konkursu. Jak wpłynęło na nich zwycięstwo? Jak ich szkoły spożytkowały nagrody finansowe?

Zacznijmy od zwycięzców – drużyny z Zespołu Szkół Elektrycznych we Włocławku, pod opieką Jacka Kandyby. Nagroda pieniężna dla szkoły, czyli 12 tys. zł, pozwoliła placówce na zakup pomocy do nauki zawodu i przeprowadzania egzaminów zawodowych dla technika elektryka i technika teleinformatyka. Zakupiono m.in.: narzędzia dla elektryków z odpowiednimi skrzynkami, mierniki, przewody, aparaty elektryczne i osprzęt instalacyjny, silniki elektryczne, rutery oraz projektor.

DSC_3820.jpg DSC_3825.jpg
P1620523.JPG IMG_0895.JPG
SDIM4734.jpg DSC_4114.jpg

 

Uczniowie, którzy tworzyli w ubiegłym roku zwycięski zespół to obecni maturzyści. Po konkursie nabrali pewności siebie. Zdecydowanie chcą kontynuować naukę na politechnikach, choć rok temu nie byli jeszcze zdecydowani. Podjęli się dodatkowych zajęć, np. udziału w projektach o OZE i CNC. Agata Karczewska, jedyna dziewczyna w tamtym zespole, zmobilizowała w tym roku jeszcze dwie koleżanki i stworzyły drużynę, która przygotowała referat. Sebastian Kuźmiński i Kordian Michalski nie biorą w tym roku udziału w konkursie, ale zachęcili kolegów do stworzenia drugiej drużyny. Wiem też, że laureaci z ubiegłych lat studiują i dobrze sobie radzą. Jeden z nich właśnie rozpoczął pracę w Enerdze we Włocławku. Podczas rozmów rekrutacyjnych okazywane dyplomy laureatów też spotykały się z uznaniem – podsumowuje dokonania swoich uczniów Jacek Kandyba, kierownik szkolenia praktycznego w Zespole Szkół Elektrycznych we Włocławku.

Przypomnijmy, że finałowa prezentacja uczniów z Włocławka została też oceniona jako najlepsza pod względem poprawności językowej i wyróżniona, przyznaną w ubiegłym roku po raz pierwszy, nagrodą imienia Profesor Małgorzaty Milewskiej-Stawiany – uczniowie i ich opiekun wyjechali więc z Gdańska nie tylko z czekiem na 12 tys. złotych i laptopami, ale także z czytnikami e-booków.

Drugie miejsce w piątej edycji konkursu zajęła drużyna z Zespołu Szkół im. Hipolity i Kazimierza Gnoińskich w Siennicy. Zespół pod opieką Mirosława Ostrowskiego w nagrodę otrzymał tablety oraz czek na 8 000 złotych dla szkoły. Za tę kwotę zostały zakupione narzędzia i urządzenia służące celom edukacyjnym na kierunku energetyki odnawialnej.

Siennica_2.JPG

Po sukcesie w konkursie zorganizowanym przez Energę w uczniach rozwinęła się chęć udziału w innych konkursach dotyczących energetyki i nowinek technologicznych. Zespół z naszej szkoły zwyciężył w konkursie na innowacje techniczne oraz w konkursie o energii odnawialnej. Ponadto uczniowie realizują projekty zawodowe pod egidą Urzędu Marszałkowskiego w Warszawie. W efekcie sukcesów uczniów technikum energetyki odnawialnej w szkole powstało prestiżowe Laboratorium Odnawialnych Źródeł Energii – mówi Mirosław Ostrowski, opiekun zespołu z Siennicy.

Trzecią drużyną ubiegłorocznego konkursu byli reprezentanci Zespołu Szkół nr 2 im. ks. S. Staszica w Wadowicach, pod opieką Henryka Bąka. W nagrodę za swoją pracę i prezentację otrzymali smartfony i czek na 5 000 złotych dla szkoły. Dzięki nagrodzie pieniężnej zakupiono, przeznaczony do celów edukacyjnych, uniwersalny przyrząd do pomiaru parametrów elektrycznych firmy Sonel, typ MPI-520.

Wad_1.jpg

Praca konkursowa uczniów z Wadowic zawierała projekt generatora gruntowego ich konstrukcji.

Generator został zaprezentowany w tym roku na „VIII Małopolskim Konkursie Własnych Prac Technicznych” i otrzymał wyróżnienie. Znalazł się również na liście 19 projektów zakwalifikowanych do polskiej edycji Konkursu Unii Europejskiej dla Młodych Naukowców (EUCYS 2017). Finał konkursu odbędzie się w kwietniu br. w trakcie Festiwalu Młodych Badaczy ODKRYCIA w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Laureaci tego konkursu mogą liczyć na to, że ich pomysł zobaczy cała Europa – mówi Henryk Bąk, opiekun zespołu ze szkoły w Wadowicach i dodaje: – Uczniowie, którzy w ubiegłym roku brali udział w konkursie Energi, teraz przygotowują się do matury

Wad_3.jpg Wad_4.jpg